BeşiktaşFutbolYazarlar

Alişan Çakmakoğlu yazdı… “Futbol, kurallar ve Türk futbolu”

Beşiktaş - Erzurum - Oğuzhan ÖzyakupBeşiktaş - Erzurum - Oğuzhan Özyakup

Haberi Sosyal Medyada Paylaş

diyagonal.net yazarı Alişan Çakmakoğlu, Ziraat Türkiye Kupası son 16 turu ilk maçında oynanan Erzurumspor – Beşiktaş mücadelesini kaleme aldı.

FUTBOL, KURALLAR VE TÜRK FUTBOLU:

Futbol belli kuralları olan, o kuralları uygulaması için sahada görevlendirilen hakemler tarafından yönetilen bir oyundur. Penaltı nedir, ofsayt nedir, faul nedir? Sarı kart, kırmızı kart ne zaman verilir? Hepsi bellidir. Bu kurallar dünyanın her yerinde aynıdır, aynı şekilde uygulanır. Ancak Türkiye’de işler biraz farklı yürümekte, Türkiye’de futbol sahada oynanmıyor. Aynı şeyi yapıp farklı sonuçlar beklemek deliliktir. Bunun iki anlamı var bu Beşiktaş’ı ilgilendiren kısım. Efendi olacağım, kurallara uyacağım, benim bir duruşum var falan falan. Bir de aynı şeyleri yapıp başarıya ulaşanlar var. Bu da Beşiktaş’ın rakiplerini ilgilendiren bölüm. Eğer sen oturup kurbanlık koyun gibi, seni kesmelerine razı olursan çıkıp yok şöyle yok böyle yaptılar demeye hakkın yok. Ne yapacaksın, eğer yarışmak istiyorsan oyunu kurallara göre oynayacaksın ama, FIFA’nın IFAB’ın değil Türkiye’nin kurallarına göre oynayacaksın…

Şimdi gelelim Ziraat Türkiye Kupası maçına. Hava -10 derece rakip Erzurumspor… Havanın soğu mu, yoksa transfer yapamamanın verdiği sızı mı can yakıyordu cevabı size bıraktım. Bi ton transfere ihtiyaç varken, 2 ton ”çöp” birikmesi apayrı bir belâydı. Bıraktığımız gibi bulduk Beşiktaş’ı, aynı ızdırap devam ederken yine jeneriklik bir golü kalesinde gördü. Rakım, iklim, soğuk bahanesi anlatmayın dinlemem.(Lalalallaa duymuyorum ki)

N’Koudou’nun düşürülmesine penaltı verildi tamam ama ya kırmızı kart? Niyet topa olsa sarı ver diyor FIFA. Ama ne demiştik burası Türkiye. Burada FIFA, IFAB yok. Hakemin kararına saygı duyalım. Allah’tan N’Koudou penaltıyı gole çevirdi de maça heyecan geldi 🙂

Beşiktaş’ta oynayan N’Koudou ve isyan eden Caner dışında kimde yoktu. Caner muazzam bir frikik golü de attı bugün. Maçı kazanan 3-2’lik skor ile Erzurum oldu. Yine bugün bir çok taraftar ahiretini yaktı, üstelik sadece 18:30-20:30 arasında oldu bu. Ligin 2.yarısı daha az stresli geçecektir ama, 2 bilemedin 3 hafta sonra lig tamamen biter. Sonra mis. Ne stres ne sinir. Neyse biz saygı duymaya devam edelim, kurallar mühim. Hadi iyi uykular.

Alişan Çakmakoğlu / diyagonal.net

Alişan Çakmakoğlu

Bir cevap yazın