Atletizm nedir? atletizm hakkında merak edilenler

Atletizm nedir, atletizm branşları nelerdir, atletizm kuralları hakkında
Atletizm nedir, atletizm branşları nelerdir, atletizm kuralları hakkında
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Atletizm, koşu, atlama, atma ve yürüyüş gibi farklı disiplinlerin bir arada yer aldığı bir spor dalıdır. Atletizm, dünya çapında en popüler spor dallarından biridir ve Olimpiyat Oyunları’nda da yer alır.

Atletizm, çeşitli koşu yarışmalarını içerir. Bu yarışmalar arasında kısa mesafe koşuları (100 metre, 200 metre, 400 metre), uzun mesafe koşuları (800 metre, 1500 metre, 5000 metre, 10000 metre), engelli koşuları, maraton ve bayrak yarışları yer alır.

Atletizmin bir diğer önemli disiplini, atlama yarışlarıdır. Bu yarışmalar arasında uzun atlama, üç adım atlama ve yüksek atlama yer alır. Atletizmde atma yarışları da yer alır. Bu yarışmalar arasında gülle atma, disk atma ve cirit atma yer alır.

Atletizmde yürüyüş de bir disiplindir. Bu yarışmalar arasında 20 km ve 50 km yürüyüş yer alır. Atletizmde ayrıca çeşitli çoklu etkinlikler de vardır, örneğin heptatlon ve dekatlon gibi.

Atletizm, hem bireysel hem de takım yarışmalarını içerir. Örneğin, bayrak yarışları takım yarışlarına örnektir. Atletizm, güç, dayanıklılık, hız, koordinasyon ve teknik beceriler gibi bir dizi beceri gerektirir. Atletizm sporu, yaş, cinsiyet veya fiziksel yetenek açısından sınırlamaları olmayan herkes tarafından yapılabilir.

Diyagonal

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir