Ceren Karagöl röportaj
Ceren Karagöl röportaj

Ceren Karagöl: Olimpiyatta ülkemi temsil etmek isterim

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

22-23 sezonunu Karayolları Spor Kulübü’nde tamamlayan, başarılı orta oyuncusu Ceren Karagöl’le 3.yıl özel sayımızda bir araya geldik. 

Emirhan Alkan: Öncelikle seni daha yakından tanıyarak röportajımıza başlangıç yapalım istiyorum. Ceren Karagöl kimdir?

Ceren Karagöl: Herkese selamlar, ben Ceren Karagöl. 11 Mart 1997, Ankara doğumluyum, (Balık burcuyum!) 1.85 boyundayım ve 69 kiloyum. Eğitim hayatımı anaokulundan ortaokula kadar farklı şehirlerde tamamladım. Örnek vermem gerekirse Bursa, Diyarbakır, Antalya, Malatya, Ordu, Adana diyebiliriz. Bunun sebebi babamın işinden kaynaklı, kendisi eski bir kaleci olduğu için hangi sezon nereyle anlaştı ise biz de onunla beraber şehir şehir gezmiş bulunduk. Lise ve üniversiteyi Ankara’da okudum, Başkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Voleybola 2009 senesinde İlbank altyapısında başladım, bazı sezonlar kiralık olarak gidip geldiğim takımlar olsa da 10 yıl boyunca İlbank forması giydim. 2020-2021 sezonunda Karayolları ile anlaştım, 2 sezondur da burada oynuyorum.

Emirhan Alkan: Harika bir sezonun ardından, Karayolları Spor Kulübü olarak gelecek sezon Sultanlar Ligi’nde mücadele etme hakkı kazandınız. Tekrardan tebrik ederim. Sezon özelinde; takım ve bireysel performansını nasıl değerlendirirsin?

Ceren Karagöl: Öncelikle teşekkür ederiz, tekrar Sultanlar Ligi’nde olduğumuz için çok mutluyuz. Takım performansımız sezon içerisinde inişli çıkışlıydı, maalesef “hedef” olarak belirlediğimiz maçları ilk devre kaybetmiştik. Fakat sonrasında iyi toparladık, zaten 2.devrenin devamında rövanşlarını da almış olduk. Özellikle sezon sonuna doğru takım sistemimizin ve yapımızın iyice oturduğunu ve herkesin birbirinin dilinden daha iyi anladığını düşünüyorum ki bu da bence final etabındaki performansımıza yansıdı. Bireysel performansımla ilgili olarak da, sezon başladıktan 3 maç sonra bir sakatlık yaşadım, sağ hamstringimde yırtık meydana geldi ve dolayısıyla 4 hafta kadar sahalardan uzak kaldım, ilk devrenin sonuna doğru yavaş yavaş başlayabildim, bu yüzden ben de kendi adıma finale yaklaştıkça performansımın arttığını düşünüyorum, sezonu da kendimden memnun şekilde bitirdim diyebilirim 🙊😁

Ceren Karagöl kimdir? kaç yaşında?
Ceren Karagöl kimdir? kaç yaşında?

Emirhan Alkan: Daha önce de Sultanlar Ligi tecrübesi olan bir isimsin. O dönemki Ceren ile şu anki Ceren’i karşılaştırmanı istesem, neler söylersin?

Ceren Karagöl: Arada farklar var tabii ki, ilk olarak yaşım gereği fiziksel bir fark var o zamanla bu zaman arasında, şu an çok daha kuvvetliyim, daha fazla sıçrıyorum, aynı şekilde oyun algısı ve yönetimiyle ilgili de oluşan farklar var, zaman geçtikçe edinilen tecrübeler de arttığı için aslında her yıl üstüne farklılıklar koyuluyor.

Emirhan Alkan: Gelecek sezonun sonunda bu röportajı tekrar okuyacak olsan, kendine neler söylemek isterdin?

Ceren Karagöl: “Tüh keşke bunu da söyleseymişim, unutmuşum!” dediğim bir şey olmaz umarım (gülüyor)

Emirhan Alkan: Bilmeyen okurlarımız için belirtelim, aynı zamanda İngilizce öğretmenliği de yapıyorsun. Bu konuda zaman yönetimini çok iyi yaptığını söyleyebilir miyiz?

Ceren Karagöl: Aslında şöyle, evet İngilizce Öğretmenliği benim ikinci mesleğim fakat; mezun olduktan sonra voleybolun yoğun temposunda, maalesef bir kurumda çalışmam mümkün değildi. Antrenman saatlerinin değişkenliği, sık yapılan seyahatlerimiz buna engel oluyor bir yerde. Staj yaptığım dönemlerden örnek vermem gerekirse, antrenman saatleriyle çakışmayacak derslere gitmeye çalışıyordum, (buradan bütün hocalarıma teşekkür ediyorum, bana çok yardımcı oldular bu konuda!) o gün çift antrenman varsa sabah kulübe gidip, öğle aramı okulda ders anlatarak geçiriyordum ve çıkışta ikinci antrenmana yetişmek üzere tekrar yola çıkıyordum. Çoğu zaman gece deplasmandan geç gelirdik, okul için hazırlamam gereken materyaller olurdu ve 2 saatlik uykuyla yeniden güne başlardım. Bu yüzden bence kesinlikle zaman yönetimini çok iyi yaptığımı söyleyebiliriz, bu konuda çok fazla şeyden fedakarlık ettim, gerek dinlenmemden, gerek sosyal hayatımdan o yüzden mütevazı olamayacağım galiba (gülüyor)

Emirhan Alkan: Her ne kadar klişe bir soru gibi de dursa; ülkemizde sporun ve eğitimin bir arada yürütülebilir oranı oldukça düşük. Ceren Karagöl, bunu nasıl başardı?

Ceren Karagöl: Aslında bir önceki soruda biraz bunun cevabını verir gibi oldum, işin özü gerçekten “istemek”, eğer ikisini de yönetmeyi ve bir arada götürmeyi gerçekten isterseniz düzgün bir planlamayla her şey mümkün. Çok yorulduğumuz zamanlarda, özellikle antrenmandan geldikten sonra insanın canı yatıp dinlenmekten başka bir şey istemiyor pek, ki bu çok doğal. Ben kendimi hep saatlere bölüp ona göre bir planlama yapardım, bugün 4 saat değilde 2 saat dinleneceğim; kalan sürede ders çalışacağım gibi. Evet biraz fedakarlık isteyen bir iş, ben kendimi hep sonunun güzel olacağına dair motive ettim, sporun dışında bir mesleğin de bana ileride faydası olabileceğini bilerek. Okul-voleybol dengesini yürütürken de hiçbir zaman biri diğerinden olumsuz anlamda etkilenmedi veya bir aksama yaşanmadı.  Yaptığım bütün fedakarlıkların karşılığını aldığım için de çok mutluyum tabii ki.

Ceren Karagöl hakkında | Diyagonal
Ceren Karagöl hakkında | Diyagonal

Emirhan Alkan: Muhakkak, her sporcunun hayalleri arasında milli forma ile başarılar yaşamak yer alır desek çok da yanlış olmaz. Ay yıldızlı forma ile yaşamayı istediğin başarılar ve hedeflerin nelerdir?

Ceren Karagöl: Kesinlikle milli formayla sahaya çıkmak bir sporcunun elde edebileceği en güzel duygulardan biri. Olimpiyat, dünyanın en kapsamlı spor etkinliği ve zirvesi olduğu için bunu yaşamayı ve orada ülkemi en güzel şekilde temsil etmeyi çok isterim.

Emirhan Alkan: Günümüzde değişen ve gelişen teknolojiyle birlikte, sporculara bakış açısının da değiştiğini söylemek mümkün. Bir sporcunun saha dışında, sosyal medyada oluşturmuş olduğu kurumsal kimliğinin de artık çok önemli olduğunu düşünüyorum. Sen bu konuda neler söylersin?

Ceren Karagöl: Bence hayatımızda sosyal medya olduğu için çok şanslıyız, herkesin profilinde veya hesabında sporculuğu ile ilgili ne kadar paylaşım yaptığı veya gösterdiği illa ki tartışılır fakat; bu sayede dünyanın her yerinden her türlü insana ulaşmak, ve aynı şekilde görüntülemek mümkün. Bu esnada belki çok kısıtlı bir kitle sizi destekleyecek iken daha fazla kişinin desteğini alma ve takip edilme şansınız var, yaptığımız paylaşımlar doğrultusunda da  çeşitli işbirliği yapmak üzere sizinle iletişime geçen çok sayıda ajans, marka ve şahıslar oluyor. O yüzden bence bu önemli, güzel ve faydalı bir “araç”. 

Emirhan Alkan: Dijital medyaya içerik üretme konusunda da bir yatkınlığın var gibi… özellikle sporcu tarifleri konusunda, saha dışında da tecrübelerini aktarmayı planladığın, seni takip edenlere, sosyal hayattaki Ceren’i de göstermeyi planladığın bir proje var mı?

Ceren Karagöl: Zaman zaman evde yaptığım tatlıları paylaşıyorum, sporcu tarifi demek ne kadar doğru olur bilmiyorum, çünkü her zaman çok “sağlıklı” şeyler yapmayabiliyorum, ama bir brownienin tadı da şekeri, çikolatası, yağı olmadan çıkmıyor yanlış mıyım!? (gülüyor)  Sezon içerisinde Instagram üzerinde oldukça aktifim aslında, farklı şehirlere gitme şansımız olduğu için yolculukların, değişik lezzetlerin ve yerlerin paylaşımlarını yapıyorum. Fotoğraf ve video çekmeyi de çok seviyorum, bununla birlikte yemek yemek ve seyahat etmek gerçekten çok keyif aldığım bir ikili, aslında ileride bu doğrultuda bir programım olsun çok isterim. 

Ceren Karagöl haberleri | Diyagonal Ücretsiz Spor Dergisi
Ceren Karagöl haberleri | Diyagonal Ücretsiz Spor Dergisi

SEZONUN ENLERİ

+Sezonun en unutulmaz maçı?

-Final Etabı 1.gün, Adam Voleybol Maçı

+Sezonun en stresli maçı?

-Ben maçlardan önce veya maç esnasında pek stres hissetmem, o yüzden sanıyorum buna bir maçı seçmem zor olur

+Sezonun en rahat maçı?

-Son düdük çalıp galibiyet netleşinceye kadar hiçbir maç rahat değildir, her maçın kendine göre zorlukları oluyor

+Sezonun en üzücü maçı?

-İlk devre deplasmanda oynadığımız Beşiktaş Ceylan maçı, çok iyi başlayıp sonrasını getirememiştik üzüldüğüm bir mağlubiyet olmuştu

CEREN KARAGÖL’ÜN BİREYSEL ENLERİ

+Olmazsa olmazım dediğin şey

-Müzik

+En çok sevdiğin filtre

-VSCO, KC25 🙊

+En sevdiğin şehir

-Bursa’yı çok seviyorum! 

+En sevdiğin dizi

-Modern Family

+Öğrenmede en etkili yöntemin

-Görsel 

Sorularımıza vermiş olduğun içten yanıtlar için çok teşekkür ederim. Son olarak senin de, takipçilerimize ve seni sevenlere söylemek istediğin herhangi bir şey var mı?

Ben çok teşekkür ediyorum. Beni desteklemeye ve izlemeye devam etsinler! 😍

Ceren Karagöl kimdir, kaç yaşında, boyu kaç
Ceren Karagöl kimdir, kaç yaşında, boyu kaç

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.