Dünyadan Futbol

Dünya Kupası’nda ekonomik yarışı kim kazanacak?

Nike vs Adidas

diyagonal.net Özel Analiz | Rusya’da düzenlenecek olan 2018 Dünya Kupasına sayılı günler kala milli takımlar kadar dünyanın önde gelen markalar da rekabet içerisinde olacak.

Bu yıl Rusya’da düzenlenecek olan 2018 FIFA Dünya Kupası Perşembe günü ev sahibi Rusya ile Suudi Arabistan arasında oynanacak karşılaşmayla birlikte perdeyi açacak.  Aylarca süren turnuvanın, 200’den fazla ülkeden milyarlarca izleyiciyi çekmesi, bu kitleyi pazarlama anlamında da önemli kılıyor.

Coca-Cola, Visa, Budweiser ve McDonald’s gibi markaların hepsi büyük bir ilgi görecek, ancak Adidas  ve Nike aynı kategoride birbirleriyle rekabet eden tek şirket konumunda. Öyleyse, hangi spor giyim şirketinin 2018 Dünya Kupasında zirveye çıkacağını görmek için haberimize göz atalım…

2018 Dünya Kupası Haberleri

2018 Dünya Kupası Haberleri

 

Telegraph’a göre, FIFA partneri olmak için yılda 25 milyon ile 50 milyon dolar arasında bir maliyet ödenirken; Dünya Kupası sponsoru olmak için 10 milyon ila 25 milyon dolar aralığında bir ücret ödemek gerekiyor. Alman devi Adidas 1970 yılından beri FIFA partneri konumunda. Şirket ayrıca FIFA Dünya Kupası ve 2030 yılına kadar tüm FIFA etkinlikleri için resmi ortak, tedarikçi ve lisans sahibi olmak için sözleşme yeniledi.

Bu nedenle Adidas stadyum tabela, resmi oyun topları ve daha fazlası üzerinde klasik “üç çizgili” logosu ile daha çok göze çarpacak gibi.

FORMALARDA DURUM NEDİR?

Nike, ABD’nin 1994 yılında Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmasından bu yana dünya çapında bir futbol santrali olmak için büyük çaba harcadı. Oregon merkezli şirket, Avrupa’nın en iyi beş ligi de dahil olmak üzere dünyanın her seviyesinde ve neredeyse her ligde başarılı bir şekilde tasarımları ile yer alıyor. Yıllardır her iki dev firma da benzer anlaşmalarla sportif faaliyetlerde yer alıyor.

Adidas, bu yılki Dünya Kupasında yarışan 32 milli takımın 12’sini destekliyor. Bu liste de yer alan favorilerden bazıları şu şekilde: Almanya, İspanya ve Arjantin.

Nike, futbol sponsorluklarını yeniden şekillendiren bir hareketle, Brezilya milli takımını kendi tarafına çekmek için 1996 yılında milyonlarca dolar harcadı. En çok Dünya Kupası kazanan Brezilya, bu yıl da en çok sevilen isim oldu. Genel olarak, Nike’ın Swoosh logosu Fransa da dahil olmak üzere 10 farklı forma üzerinde görünecek.

REKLAM YILDIZLARI

Cristiano Ronaldo (Portekiz), Lionel Messi (Arjantin) ve Neymar (Brezilya), gezegendeki en ünlü üç futbolcu desek yanılmış olmayız. Üç futbol yıldızı, ESPN’in DIS Dünya Şöhret 100 listesinde sırasıyla bir, üç ve dörde sıraladı. Hepsi de Forbes’un en yüksek ücretli sporcu sıralamasında ilk beşe yer alan isimler. Ronaldo, Instagram ve Facebook’ta 202 milyondan fazla takipçiye sahip.

Ronaldo, 2003’ten beri Nike ile birlikte, Messi 2006’da Adidas ile anlaştı. Her iki oyuncu da şu anda spor giyim şirketleriyle sponsorluk anlaşmalarını sürdürüyor. Neymar, Nike’ın lehine dengeyi hafifletiyor, şu anda Amerikan şirketi ile muazzam, teşvik yüklü bir sözleşme sürdürüyor.

STOK PERFORMANSI

Nike ve Adidas arasındaki savaşta hala aramaya çok yaklaştıkça, kazananı belirlemek için hisse senedi fiyat performansına dalalım.

Açıkça, Adidas’ın hisse senedi 2014 Dünya Kupası’nın sonundan beri Nike’ı ezdi. Bu nedenle, forma bölümünde  FIFA partneri olarn Adidas, 2018 spor dünyasında galip gelmiş durumda.

Haberin Kaynağı: diyagonal.net

Nike vs Adidas

Nike vs Adidas

Yorum Yaz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top