Dünyadan FutbolFutbol

Ligler yeniden başladığında VAR iptal edilebilir iddiası!

Türkiye'de VAR iptal edilebilirTürkiye'de VAR iptal edilebilir

Haberi Sosyal Medyada Paylaş

DIŞ HABERLER –  Korona virüs sebebiyle askıya alınan liglerin, yeniden başlayacağı tarihlerde VAR’ın iptal edilebileceği gündeme geldi.

Dünyayı kısa sürede etkisi altına alan Korona virüs hayatın olağan akışını da etkiledi. Spor müsabakaları tek tek iptal edilirken, insanlar evlerinde kalarak tedbir almaya başladı. Bu süre zarfında ise gelecek adına çalışmalar sürüyor.

Türkiye’de çok fazla tartışma konusu olan Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi bu sezon için iptal edilebilir. İngiltere’de bu sezon uygulanmaya başlayan VAR sistemi, ligler yeniden başladığında iptal edilebilir.

İngiltere Futbol Federasyonu‘na göre; VAR odasında bulunan hakemlerin yan yana bulunması, ‘sosyal mesafe’ kuralına ters düşüyor. Hakemlerin sağlığını da düşünen federasyon VAR’ın bu sezonluk iptalini görüşecek.

Bu konuda çalışmalarını sürdüren İngiltere Futbol Federasyonu’nun, VAR’ın iptali yönündeki önerisini kulüp temsilcileriyle görüşeceği, nihai kararın sonrasında alınacağı kaydedildi.

Türkiye’de benzer uygulama gündeme gelebilir!

İngiltere’den gelecek hamle sonrası Türkiye Futbol Federasyonu’nun da benzer bir karar alabileceği konuşuluyor. TFF’nin Riva’daki tesislerinde bir altyapı bulunuyor. Hakemler maçı, yan yana  monitörlerden takip ediyor.

VAR’ın Türkiye’deki geleceğinin ise liglerin başlama tarihinin kesinleşmesinin ardından netleşmesi bekleniyor.

diyagonal.net

Bir cevap yazın