ÖZEL | Didem Karagenç: Mutlaka ek bir iş yapmamız gerekiyor

Didem Karagenç röportaj
Didem Karagenç röportaj
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadın Millî Futbol Takımımızın tecrübeli kaptanı Didem Karagenç ile 3.yıl özel sayımızda bir araya geldik.

Mert Güven: Gündem sıcakken play-off süreciyle başlayalım istiyorum. Antalya deplasmanında 4-0 kazandınız. Beşiktaş Vodafone’u bu sezon sonunda neler bekliyor?

“BEŞİKTAŞ VODAFONE KADIN FUTBOL TAKIMINI ŞAMPİYONLUK BEKLİYOR”

Didem Karagenç: Normal sezon geride kaldı play-off dönemine başladık. Asıl lig, şimdi başlıyor. Antalya deplasmanında iyi bir oyun gerçekleştirdik ve bu maçı kazandık, bu maçın rövanşını da aynı şekilde galibiyetle sonuçlandırıp  bir sonraki tur için hazırlanmaya başlayacağız. Her turda oynadığımız maçlar bizim için çok önemli. Şampiyon olacağımıza olan inancım tam. Bunun için var gücümüzle çalışıyoruz. Beşiktaş Kadın Futbol Takımı her zaman şampiyonluğun favorisi olmuştur. Beşiktaş Vodafone Kadın Futbol Takımını bu sezon sonunda da şampiyonluk bekliyor. 

Mert Güven: Sezon başında yeni bir yapılanmaya gittiniz. Ciddi bir değişim oldu. Takımı nasıl etkiledi?

“TAKIMLA ANLAŞAN OYUNCULAR OLDU ANLAŞAMAYAN OYUNCULAR OLDU”

Didem Karagenç: Aslında herkes tarafından bilinen yanlış bir algı var; yapılanmaya gitmedik takımla anlaşan oyuncular oldu anlaşamayan oyuncular oldu. Yönetimimizin yola  devam etmek istemediği oyuncular oldu. Kısaca bir takımda olabilecek doğal şeyler oldu. Beşiktaş bu ligi bilen tanıyan bu ligde defalarca şampiyonluk yaşamış bir takım. Beşiktaş şampiyonluk yoluna her zaman devam eden bir takım. 

Mert Güven: Beşiktaş için çok özel bir teknik direktörünüz var. Suat Okyar ile çalışmak nasıl?

“SUAT HOCA TIPKI VEDAT OKYAR GİBİ”

Didem Karagenç: Suat Hocayla bu ilk karşılaşmamız değil daha önce milli takımlarda da hocalığımızı yaptı. Alt yaş gruplarında  aynı ekipte beraber görev aldığım değerli bir teknik insan.  Tabii ki Beşiktaş’ta karşılaşıyor olmak çok daha anlamlı, Suat hoca tıpkı Vedat Okyar gibi  Beşiktaşlılığın değerlerini tüm takıma yansıtıyor. Beşiktaş için efsane bir futbolcunun oğluna aktardığı tüm duyguları bize aktarıyor. Bu bizi motive eden çok değerli bir durum.

Mert Güven: Uzun yıllardır Beşiktaş’tasınız. Hem Beşiktaş’ın hem de ülkemizde kadın futbolunun gelişimini bu süreçte nasıl değerlendirirsiniz?

Didem Karagenç kimdir, kaç yaşında
Didem Karagenç kimdir, kaç yaşında

TOPLUM YÜKSEK ORANDA, KADIN FUTBOLUNUN VARLIĞINI BİLİR DURUMA GELDİ

Didem Karagenç: Kadın futbolunun popülaritesi hem Türkiye’de hem de Dünya’da gün geçtikçe artıyor. Bugün Türkiye’deki kadın futbolu; destek görmeyen, önemsenmeyen, kenara itilen, bir sonraki sezon lige devam edip edemeyecekleri belirsiz takımların mücadele verdiği bir alan olmaktan yavaş yavaş kurtuluyor. Bu değişim kadın futbolunu destekleyenler sayesinde oluştu. Kadın futbolu önümüzdeki yıllarda kadınlarında tıpkı erkekler gibi bu işi yapabileceğine inanan firmaların desteğiyle daha çok gelişecektir. Sponsorum VİSA’nın girişimleri bu anlamda paha biçilmez kıymettedir. Sponsor  destekleri  Kadın Futbolu özelinde tüm kadınlara verilen değeri göstermesi açısından da çok kıymetli. Kadın futbolu için bir dönüm noktası diyebileceğimiz: 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası.  FIFA’nın paylaştığı istatistiklere göre, toplam 52 maçın 14’ünün biletlerinin tamamı satılmış. Bu toplamda 950.000 den fazla biletin satıldığı anlamına geliyor. Yine FIFA’nın yayımladığı rapora göre 1,12 milyar kişinin izlediği 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası, kadın futbolu alanında izlenme rekoru kırdı. Bu turnuvaya Trump da istemeyerek de olsa önemli katkı verdi. ABD başkanı Trump’ın Futbolcu Rapinoe ile çatışması o günlerde gündeme oturmuştu. Bu çatışma bu turnuvayı duymayan, ilgi alanı farklı kişilerinde haberdar olmasını sağladı.  Visa’nın sponsor olduğu bu turnuva kadın futbolunun Tüm dünyada tanınmasına, büyümesine  büyük oranda yardımcı oldu; farkındalık ve bilgilendirme büyük oranda sağlandı.UEFA, 2023-2024 sezonunda Türkiye’de dahil Avrupa’da Şampiyonlar Ligi’ne girişlerde, kulüplerin kadın futbol takımı yoksa turnuvaya katılamayacağını belirtti.Ülkemizde bunun üzerine  8 profesyonel futbol kulübü, kadın futbol kulübü kurdu Büyük takımlarımızın Kadın Futbol Şubelerini kurması,(Altay, Atakaş Hatayspor, Çaykur Rizespor A.Ş., Fenerbahçe A.Ş., Galatasaray A.Ş. ve Trabzonspor A.Ş.) ve bu durumun tetiklemesiyle  yerel kadın futbol takımlarının açılmaya başlanması  önemli bir rekabet ve gelişme unsuru oluşturdu. Artık kimse futbolcuyum dediğimde şaşırmıyor; toplum yüksek oranda kadın futbolunun varlığını bilir duruma geldi. Bu süreçte ve öncesinde Beşiktaş’ın kurumsallığı, sporcularına sunduğu imkan ve destekler kadın futbolu için en üst seviyede oldu. Takımımın erkek futbolunda olduğu gibi kadın futbolunda da bir marka olduğunu düşünüyorum.

Mert Güven: Gerek Vodafone işbirliğiyle Ben Varım hareketi gerekse Team Visa ekibi ile kız çocuklarımıza umut oluyorsunuz. Son dönemde yeni projeler var mı? Yaptıklarınızı biraz anlatır mısınız?

Didem Karagenç: Biz futbolun sadece futbol olmadığının farkındayız. Biz kız çocuklarına yeni bir alan açıyoruz. Özellikle zor koşulların olduğu yerlerde kadınların sosyal hayata katılması için önemli bir araç olan futbolun pek çok kadına gelir, eğitim (okullara giriş ve burs) ve meslek olanakları yarattığını biliyoruz ve bunu istiyoruz. Futbolun özellikle dezavantajlı kızlar için bu anlamda çoğu zaman bir umut olduğunun farkındayız. Kız çocuklarına yönelik  projelerin  bu umudu büyüteceğinin  bilincinde olarak; Devam eden önceki projelerden başka kendi projelerimi ortaya koymak için çok çalışıyorum. Bu noktada sponsor destekleri tabi ki çok önemli. Daha fazla kız çocuğuna ulaşabilmek için daha çok desteğe ihtiyacımız var.

Mert Güven: Avrupa ile makas çok açık mı? Açıksa nasıl kapatabiliriz hem milli takım hem de kulüp düzeyinde aradaki farkı?

“KADIN FUTBOLCULAR OLARAK HAYATIMIZI SÜRDÜREBİLMEK İÇİN MUTLAKA EK BİR İŞ YAPMAMIZ GEREKİYOR”

Didem Karagenç röportaj
Didem Karagenç röportaj

Didem Karagenç: Bu makas yaklaşık 20 yıl kadar açık diye düşünüyorum. Örneğin Almanya’da erkek takımı olanlara kadın futbol takımının mecburi hale getirilmesi yaklaşık bu süre kadar eski. Biz ise 2023’deyiz, bizde mecburiyet daha yeni geliyor.  Kadın futbolcular olarak hayatımızı sürdürebilmek için mutlaka ek bir iş yapmamız gerekiyor. Bu durum önemli bir dezavantaj olan futbola başlama yaşını da yükseltiyor. Kadın futbolunu meslek haline getiremedik. Henüz kadın futbolunda bir profesyonel lige sahip değiliz Birçok kadın futbolcu başka bir işten para kazanmak zorunda kaldığı için futbola yeteri kadar zaman ayıramıyor. Futbolu asıl işi olarak göremiyor. Bu hayatının her alanını etkiliyor. Profesyonel lig bu durumu çözer diye düşünüyorum.

Mert Güven: Bu yaz Dünya Kupası var. Daha önceki yıllarda Fransa’yı favori olarak göstermiştiniz sanırım. Hala aynı fikirde misiniz? Öne çıkan oyuncu ya da takım tahmininiz var mı?

Didem Karagenç: Aslında Hollandayı favori  görmüştüm, İngiltere ve Hollanda kadın futbolunda inanılmaz bir yükselişte. Bu sene de İngiltere finali izleyeceğiz gibi hissediyorum. Favori oyuncularım var tabii ki. İngiltere nin sağ beki Lucy Bronze , Hollanda da forvet mevkiinde görev alan Vivianne Miedema, İspanya da görev alan Alexia Putellas  her kupada olduğu gibi yine öne çıkacaklarını düşünüyorum. 

Mert Güven: Kadın futbolunda profesyonelliğe yaklaşıldığına dair izler var. Siz ne kadar bir süre öngörüyorsunuz?

Didem Karagenç: UEFA, 2023-2024 sezonunda Türkiye’de dahil Avrupa’da Şampiyonlar Ligi’ne girişlerde, kulüplerin kadın futbol takımı yoksa turnuvaya katılamayacağını belirttikten sonra 8 kulübümüz kadın futbol şubelerini kurdu. Kadın futbolunun gelişmesi için önemli bir adım. Profesyonellik konusunda Türkiye Futbol Federasyonun da çalışmalar yaptığı duyumları var. Seneye bile bir profesyonellik söz konusu olabilir. 

Mert Güven: Aynı zamanda bir eğitimcisiniz. Öğrencilerinizden kadın futboluna dair nasıl dönüşler alıyorsunuz? Bir şeyler değişiyor mu?

Didem Karagenç: Öğretmen olmak öğrencilerimizin içindeki sınırsız gücü keşfetmelerini sağlamak ve onların içindeki dehayı uyandırmak anlamına geliyor. Bu çok zor  gerçekleşebilen çok gurur verici bir süreçtir. Futbolcu olmak bunu kolaylaştıran bir durum. Şimdi ailelerin önlerinde örnekler var; millî takımda görev alan kadın futbolcular, bu takımlarda hem okuyup hem futbol oynayan veya hem çalışıp hem oynayan kadın futbolcular var. Dahası çok yakınlarında  bir örnek, bir rol model gören öğrenciler ve veliler genelde spora ve özel olarak da kadın futboluna yönleniyorlar. Ailelerin kızlarının futbola olan ilgisine karşı tutumu açısından İşler sanki biraz daha kolaylaşıyor gibi gözüküyor. Öğrencilerim dışında da Aldığım geri dönüşler beni çok mutlu ediyor. Bana ve arkadaşlarıma stadyumlarda veya herhangi bir yerde gösterilen ilginin giderek arttığını görmek emeklerimizin boşa gitmediğini düşündürüyor. Özellikle sosyal medya üzerinden futbolcu olmak istediğini belirten çok sayıda kız öğrenci var. Paylaştığım fotoğrafların altına kız çocukları “Bende senin gibi olacağım Didem Abla” yazıyorlar bu mutluluk kaynağı. Bu mutluluğu hiçbir şeye değişemem.

Mert Güven: Son olarak hayalinde futbol olan kızlarımıza neler söylersiniz?

Didem Karagenç: Futbol sadece erkek oyunu değildir ve bu platform da biz kadınlarında yeri bulunmaktadır. Bilmelisiniz ki “Şu dünyada yapamayacağınız şey yok! Yeter ki isteyin, yeter ki çalışın!”  bu çalışma size en büyük kapıları açacaktır. Hiçbir zaman pes etmeden idealleriniz için koşmalısınız. 

Türkiye deki kadın futbolunun gelişimi için ipi göğüslemeye çalışan insanlardan biri olarak, küçük yaşta yetişen oyuncuların ellerinden tutarak onlara yardımcı olabilmek, onlara gidecekleri yolda doğru adımları gösterip daha hızlı gelişimlerini sağlamanın ben ve alandaki daha birçok insanı mutlu edeceğini bilmenizi isterim.

Didem Karagenç röportaj
Didem Karagenç röportaj

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir