Futbol

Süperlig’de yeni dönem başlıyor! Kulüpler Birliği harekete geçti

Haberi Sosyal Medyada Paylaş

per Lig’de yıllardır konuşulan proje için yeniden harekete geçildi.

Ajansspor’un haberine göre Kulüpler Birliği, daha önce gündeme gelen ancak daha sonra gerçekleşmeyen Süper Lig AŞ’nin kurulması için çalışmalara yeniden başlanması için düğmeye bastı. İngiltere Premier Ligi’nin modelinin örnek alındığı Süper Lig AŞ için Medipol Başakehir Başkanı Göksel Gümüşdağ’ın Kulüpler Birliği Başkanı olduğu dönemde yoğun çalışmalar yürütülmüştü.

İşte Süper Lig AŞ’nin kurulmasıyla yapılacak değişiklikler:

1-Kulüpler, Süper Lig’in tüm pazarlamasını kendileri üstlenecek. Yayın ihalesinden reklam ve sponsorluk gelirleine kadar hepsi bir CEO’nun yöneteceği Süper Lig AŞ tarafından yürütülecek.

2-Kulüpler, Süper Lig AŞ içinde sadece futbol takımlarıyla yer alacak. Bu da Süper Lig’deki tüm futbol takımlarının şirketleşmesi demek. Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor zaten futbol takımlarını şirketleştirip borsaya açtı. Bunun dışında Rizespor, Başakşehir, Gaziantep, Göztepe, Kasımpaşa, Antalya da şirket statüsüne sahip.

3-Yayın ihalesinden yüzde 2 pay verilmesi öngörülen TFF, milli takımlar, alt ligler ve altyapı projeleriyle ilgilenecek.

diyagonal.net

Bir cevap yazın