E-Dergi

Ayşe Begüm Onbaşı: “Olimpiyatlarda İstiklal Marşı’nı okutmak en büyük hayalim”

Redbull sporcusu, Aerobik Cimnastik Milli Takımımızın şampiyon isimlerinden Ayşe Begüm Onbaşı, Diyagonal E-Dergi’nin Ocak sayısına konuk oldu.

İsmail Bilgin: Ayşe Begüm Onbaşı cimnastik ile nasıl tanıştı? Spor kariyerin nasıl başladı?

Ayşe Begüm Onbaşı: 2.5 yaşındayken ailemin yönlendirmesi ile Akhisar Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu Bale kursunda spor hayatıma ilk adımımı attım. İki sene bale yaptıktan sonra antrenörüm Maria Urdampilleta’nın yeteneğimi keşfetmesi ile birlikte, beni cimnastiğe yönlendirdi. Bu süreç içerisinde 2 dönem yüzme kursuna da gittim. Daha sonra Akhisar Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu artistik cimnastik kursuna başladım, bir sene boyunca yarışmalara hazırlandıktan sonra Manisa’da düzenlenen il müsabakalarına katıldım. Yarışmaya katılan aerobik cimnastik antrenörü ile tanışmamız üzerine, “aerobik cimnastik” branşına geçmiş oldum. 2010 yılından beri yarışmalara katılıyorum ve 2013 yılından beri Milli Takım formasını taşıma onurunu üstlendim.

İsmail Bilgin: Çok genç bir sporcusun ve bu yaşına rağmen sayısız madalyan ve başarıların var. Bunlar arasında en özeli ve anlamlısı dediğin var mı?

Ayşe Begüm Onbaşı: 2019 yılında Portekiz’de kazandığım FIG World Cup (Dünya Kupası Şampiyonası) birinciliği benim için çok özel bir başarıydı. Yarışmadan iki hafta önce antrenör değişikliğine gitmek mecburiyetinde kaldım ve şimdiki antrenörüm Mehmet Ali Ekin ile çalışmaya başladım. İki hafta içerisinde müziğimi ve koreografimi değiştirip ilk defa yarışacak olduğum “Senior (Büyükler)” kategorisinde yarışmaya katıldık. Bu kadar kısa bir sürede Dünya Kupası’nı kazanmak bizim için çok büyük bir andı. Aynı zamanda kazanılan bu başarı Cumhuriyet tarihinde, büyükler kategorisi tek kadınlarda kazanılan ilk altın madalya.

İsmail Bilgin: Aerobik jimnastik olimpiyat dalı oldu mu? Olimpiyatlarda seni görecek miyiz?

Ayşe Begüm Onbaşı: Şu anlık maalesef değil. 2024 için çalışmalar sürüyor. Tabii ki olimpik bir branşta yarışıp madalya almak, İstiklal Marşı’nı okutmak, her sporcunun olacağı gibi benim de en büyük hayallerimden birisi.

Röportajın tamamını okumak için tıklayın.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün