1. Haberler
  2. E-Dergi
  3. Bu söylemlerle tüm ligi şaibe altında bırakıyorsunuz!

Bu söylemlerle tüm ligi şaibe altında bırakıyorsunuz!

Deniz Ateş Bitnel: Bu söylemlerle tüm ligi şaibe altında bırakıyorsunuz
Deniz Ateş Bitnel: Bu söylemlerle tüm ligi şaibe altında bırakıyorsunuz
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BU RÖPORTAJ 14 NİSAN 2022’DE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR.

*Diyagonal özel röportajıdır kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Eski FIFA kokartlı hakem Deniz Ateş Bitnel; MHK’nın hakemlere yönelik aldığı kararı ve Türk futbolu üzerindeki yansımalarına dair Diyagonal Dergi’ye çok özel açıklamalarda bulundu.

Haluk Kesim: Deniz, röportaj teklifimizi kabul ettiğin için teşekkür ederiz. 8 Mart 2022’de Türk Futbol tarihine hakem darbesi olarak geçen bir olay oldu, bunu ben söylüyorum. Peki sen bunu hakem darbesi olarak nitelendirebilir misin?

CÜNEYT ÇAKIR VE FIRAT AYDINUS’A YAPILANLAR AKIL SIR ERECEK ŞEKİLDE DEĞİL

Deniz Ateş Bitnel: İsteyen istediğini söylesin fakat dünya futbol tarihinde böyle bir olayla karşılaşmak mümkün değil. Altını dolduramayacak şekilde yapılan bir operasyon. Altını doldurabilselerdi belki bu kadar tartışılmayabilirdi. Tarih ve zamanlama olarak, hakemlerin gönderilme şekli olarak çok yanlış bir operasyon. Sen darbe diyorsun, ben operasyon. Zaten fark da yok. Dünya markası bir Cüneyt Çakır, Türkiye’nin en iyi hakemi Fırat Aydınus’a yapılanlar akıl sır erecek şekilde değil. Kabul edilemez şekilde yapıldı. Şöyle bir durum var, evet hakemlik müessesindeki yüzler zaman içerisinde değişmeliydi ama bu şekilde yapılması ne hakem camiasına ne insan vicdanına ne de kamuoyundaki hiçbir kimsenin bakış açısına uymayan bir davranış. Tekrar söylüyorum, altını doldurabilselerdi ikna olunabilirdi ama performansla, yaşla vs. kimseyi ikna edemezler. Bunun altında çok farklı şeyler ve kulüplerin de dahil olduğu kesin ancak; kulüplerin dahili dışındaki bazı isimlerin olduğunu da düşünüyorum.

Haluk Kesim: Bu hakemlerin hepsi suçlanıyor. Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus için büyük eyyamcı isimler deniyordu. Fakat bu isimler için kamuoyunun, spor yorumcularının aman bu isimlere bir şey olmasın dediği bir döneme geldik. Sizce ne oldu da bu hakemler için eyyamcı deniyorken şimdi bu hakemler korunan, herkesin sevdiği adamlar oldu. Ne değişti? Farklı görülen şey sence senin dediğin gibi altının doldurulamaması mı, yoksa başka bir neden mi?

Deniz Ateş Bitnel'den Cüneyt Çakır'a destek
Deniz Ateş Bitnel’den Cüneyt Çakır’a destek

Deniz Ateş Bitnel: Dünyanın en sevilmeyen insanı bile olsanız, tehdit ediliyorsanız bu kamu vicdanını rahatsız eder. Mağdur görünen birçok kişi için bu mevcut. Cüneyt Çakır, elit kategoride bir hakemimiz. Kimse tarafından sevilmiyor. Türkiye’de maçlarda, kulübe göre, skora göre, zaman zaman ”Eyyam yaptığı” düşünülen bir hakem fakat; Türkiye’nin tartışmasız olarak en kariyerli hakemi. Cüneyt Çakır’ı listeden çıkarırsın ama Cüneyt Çakır’ı ya Suudi Arabistan ya İsviçre havada kapar, bu iki ülke kapmazsa Yunanistan kapar bu ülke istemezse başka birçok ülke bu hakemi ister. Cüneyt Çakır şu anda dünyanın herhangi bir ülkesinde herhangi bir ligde çok rahat maç yönetebilecek  kapasitede bir hakem. Sen istemezsen ve bu tarz bir hakemi mağdur edersen, bu tarz hakeme de kamu  vicdanında insanlar rahatsız olduğu için sahip çıkma isteği duyar. Fırat Aydınus gibi bir hakemi, saha içerisinde futbolculara karşı çok sert görebiliyoruz fakat; duruşuyla, tarzıyla beğenilir. Sen Fırat Aydınus’un yaş itibariyle hakemliği bitmesine rağmen başarısından ötürü hakemliğini bir sene uzatıp olmayacak bir şekilde hakemliğini bitirirsen kamuoyu Fırat Aydınus’a da sahip çıkar. Sen, ”Genç bir hakem değil” deyip Hüseyin Göçek’i listeden çıkarıp, aynı yaştaki Volkan Bayarslan’ı listede tutmaya devam edersen, Hüseyin Göçek mağdur olduğu için kamuoyu sahip çıkar. Dolayısıyla isim isim gidersek, aynı şekilde gençleştirme politikasına gidiyoruz diyerek Mert Güzenge gibi kamuoyunun tanımadığı 34-35 yaşındaki genç hakemi çıkarır ve ondan daha yaşlı hakemleri orda tutmaya devam edersen kamuoyu rahatsız olur ve  mağdur olan bu ekibe, bu listeden çıkarılan hakemlere sahip çıkar. Tekrar söylüyorum en sevilmeyen insan bile olsanız kamuoyu nezdinde mağdursanız bu durum bütün rüzgarı sizin arkanıza almanıza sebebiyet verir. Zamanında Deniz Ateş Bitnel de bir kesim camianın sevilmeyen bir insanıydı ama yaşadıklarıyla mağdur olduğu açığa çıktıktan sonra nasıl şimdi birçok kesim tarafından seviliyorsa benzer bir durum da burada yaşandı aslında.

H.K: Tam olarak bunu soracaktım aslında, bu durum Türk futboluna ne yapar, sen kendinden de örnek verince aklıma şu şekilde bir soru geldi. İlk başta şunu demiştin, bazı isimler var. Deniz Ateş Bitnel’e bir kırmızı kart çıktı ve bu çok önemliydi. Yıllar evvel ben bile  hakemleri eleştirirken sana verilen kırmızı kart fotoğrafını kullanmıştım. Burada Deniz Ateş Bitnel değil, hakemlere karşı o  kırmızı kart bir nedenden çıktı. Peki Deniz Ateş Bitnel bu operasyonu gördü, hakemlere bu operasyon yapıldı. Sen spor kulüpleri, başkanları veya MHK kim olursa, kimlere kırmızı kart gösterirsin?

D.A.B: Türk futbolunu iyi yönetemeyen, zamanında Avrupa birinciliği kazanmış, dünya klasmanında en üst seviyeye kadar çıkmış, kulüpler bazında en üst düzeye kadar çıkmış, Türk futbolunu şu anda Avrupa’da 5 büyük ligle yarışıyoruz yalanıyla  kandırıp, kırkıncı sıraya kadar gerileten TFF yönetim kuruluna gösterirdim; ki Nihat Özdemir kendi kendine dedi ki ”Ben değişiklik istiyorum.” yani daha kırmızı kart görmeden ben çıkıyorum dedi. Onun dışında bu operasyonun yapılması için özellikle görevlendirilen ve bu görevi kabul eden ama bundan sonra Türk hakem camiası içerisinde sonsuza dek kendisine yer bulamayacak TFF’nin MHK başkanı Ferhat Gündoğdu ve geriye kalan 8 üyeye gösterirdim ki göstereceğim kırmızı kart sadece bir hafta iki hafta dinlenme değil ömür boyu futboldan men cezası olacak şekilde olurdu. Tekrar söylüyorum hakem camiası içerisinde ve futbol camiası içerisinde bir daha asla  yer bulamayacaklar. Bunun dışında bu operasyonun bir numaralı ayağı olarak düşündüğüm, bu operasyon için kendi ortağını MHK Asbaşkanı yapan, Ahmet Şahin’den bahsediyorum. Bu isim zaten MHK’dan sonsuza kadar ihraç olacak. Kendine karşı olan bütün hakemlere bu  operasyonun yapılması için getirilen ve bu operasyona ön ayak olan aynı zamanda hakemlik sendikasının başında bulunan,hakemlere en başta sahip çıkması gereken ama hiçbir şekilde sahip çıkmayıp, operasyonun birinci ayağı olan Abdurrahman Arıcı’ya gösterirdim.

Yazı Sona Erdi!

Yüklenemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir