İlayda Güner Konuşanlar
İlayda Güner Konuşanlar

İlayda Güner: İlk aradıklarında çok şaşırdım

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

A Milli Kadın Basketbol Takımı ve Nesibe Aydın’ın önemli isimlerinden İlayda Güner, Diyagonal E-Dergi’nin 2023’teki ilk sayısına konuk oldu.

Elif Naz Özdemir: Bildiğim kadarıyla basketbol kariyerinize İstanbul Üniversitesi altyapısında başladınız. Bu spora gönül verme hikayeniz nasıl gelişti, bize biraz bahsedebilir misiniz?

İlayda Güner: Basketbola başlamam hiç aklımda yokken oldu aslında, ilkokul 3.sınıftayken ilk antrenörümün okula gelip spor okuluna seçme yapmasıyla başladı. İlk antrenman sonrası geleceğimde basketbol olacağını biliyordum ve şu an buradayım :) 

Basketbolcu İlayda Güner hakkında
Basketbolcu İlayda Güner hakkında

Elif Naz Özdemir: İstanbul Üniversitesi’nin ardından Çukurova Basketbol ile kariyerinizde yeni bir sayfa açma kararı aldınız. Çukurova Basketbol’u seçmenizdeki nedenler nelerdi; Mersin ekibindeki atmosfer, takım ortamı nasıldı?

İlayda Güner Çukurova Basketbol
İlayda Güner Çukurova Basketbol

ÜÇ ANA NEDENİ VAR

İlayda Güner: Çukurova’yı seçmemin üç ana nedeni var diyebilirim: Bu nedenlerden biri benim basketbolumu ileri seviyeye taşıma zamanımın geldiğine inanmam, diğeri takım olarak çok büyük hedefleri olan bir takım olması ve son olarak da aynı zamanda kariyerimin dönüm noktası olacağını hissettiğim bir takım olmasıydı. Benim için basketbola başladığım takımımdan ayrılmak ilk zamanlarda çok zor oldu ama ilerleyen zamanlarda takım ortamımında iyi olmasından dolayı çok çabuk adapte oldum.

Elif Naz Özdemir: Geçtiğimiz sezonda da siyah-beyazlılarla birlikte sahada mücadelenizi ortaya koydunuz. Tekrar İstanbul’a döndüğünüz bu dönemde adaptasyon sürecini nasıl geçirdiniz? Beşiktaş’ta unutamadığınız bir anıyı bizimle paylaşır mısınız?

İlayda Güner: İstanbul’da doğup büyüdüğüm için hiç zorlanmadım aksine şehrime geri döndüğüm için daha mutluydum. Beşiktaş’ta unutamadığım bir anı dersek birçok anının içinden,  kazandığımız kritik bir maçtan sonra antrenörümüzü ıslatırken takım arkadaşlarımın kayıp yere düşmesiydi derim :) 

Elif Naz Özdemir: Ve gelelim günümüze… Bu sezon başkent ekiplerimizinden Nesibe Aydın’dasınız. Nesibe Aydın, eğitim ve sporun bir arada uyum içinde olduğu bir kurum. Öyle ki, birçok farklı yaş grubundan öğrencinin maç sırasında tribünde sizleri desteklediğini görüyoruz. Bu destek, saha içinde sizlere nasıl yansıyor? Buna ek olarak eğitim-spor birlikteliğiyle ilgili sizin görüşleriniz nelerdir?

TÜRKİYE’DE EĞİTİM İLE SPORUN BİR ARADA GİTMESİ ÇOK ZOR VE EMEK İSTEYEN BİR DURUM

İlayda Güner: Onları orada görmek bizi daha çok motive ediyor çünkü biliyoruz ki onlar bizleri örnek alıyor, bu yüzden onlara örnek olmak için çok daha fazla mücadele ediyoruz sahada. Onlar da karşılığında yensek de yenilsek de bizi hiçbir zaman yalnız bırakmıyorlar. Zamanı geldiğinde onlar da bizim yerimize geçecekler ve biz de izleyip gururlanacağız. Türkiye’de eğitim ile sporun bir arada gitmesi çok zor ve emek isteyen bir durum. Sporda yükselmek isteyenler okula gitmekte zorlanıyor. Okulda başarı yakalamak isteyenler sporu bırakmak zorunda kalıyor. Nesibe Aydın ise bu ikisini bir arada sürdürülebilmesine en çok yardımcı olan kurumların başında geliyor. 

Elif Naz Özdemir: Bildiğiniz üzere sezonun ilk yarısının bitimine az bir süre kaldı. İlk yarıyla ilgili hem takım gidişatınızı hem de genel süreci nasıl değerlendirirsiniz?

İlayda Güner: Genç ağırlıklı ve yeni kurulan bir takım olmamıza rağmen birbirimize çabuk adapte olduk. Hedefimiz ilk üçün içine girmek. İlk yarıda hedeflediğimiz maçlardan çoğunu kazandık ikinci yarıda da bu performansı artırarak devam etmeyi hedefliyoruz.

Elif Naz Özdemir: 19 Kasım’da evinizde Fenerbahçe Alagöz Holding’i 77-75 mağlup ettiniz. Sizin de bireysel olarak 10 sayı, 10 ribaund ve 1 asistlik katkınız oldu. O maçın hikayesini bir de sizden dinleyebilir miyiz, maç sonrası soyunma odasına nasıl bir hava hakimdi?

İlayda Güner kimdir, kaç yaşında, hangi takımda oynuyor
İlayda Güner kimdir, kaç yaşında, hangi takımda oynuyor

İlayda Güner: Fenerbahçe gibi büyük bir takımı yenmek için ekstra bir oyun sergilememiz gerekiyordu bütün hafta bunun farkında olarak idman yaptık. Maça çıkmadan önce kazanacağımızı biliyorduk çünkü inanarak çıkmıştık sahaya. Maç sonunda başardığımız için çok mutluyduk. Soyunma odasına Başkanımız Mirkan Aydın, eşi Melek Torun Aydın ve Ali Kavaklıoğlu da inip mutluluğumuza ortak oldular ve bu bizim için ekstra bir mutluluk sebebi oldu. 

Elif Naz Özdemir: Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nin yanı sıra sezonda Eurocup Women’da da mücadele ediyorsunuz. Avrupa sahasında ligimize göre nasıl bir mücadele var, bireysel olarak hangi noktalarda zorlandınız?

İlayda Güner: Avrupa’da oynamak her zaman ligimize göre daha zordur. Daha hatasız, daha çabuk ve doğru düşünerek oynanılması gerekiyor. Bireysel açıdan kendimi maçlara mental olarak daha çok hazırlamam gerekiyor.

Elif Naz Özdemir: Hazır Eurocup Women’dan bahsetmişken Ocak ayının ilk haftalarında play-off ilk turunda İspanya ekiplerinden Casademont Zaragoza ile karşılaşacaksınız. Bu mücadele ile ilgili görüşleriniz neler, Eurocup Women’daki hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

HEDEFİMİZ MAÇ MAÇ GİDİP EN ÜST SEVİYEDE BİTİRMEK

İlayda Güner:  Casademont Zaragoza kendi grubundaki bütün maçları kazandı. Her maça hazırlandığımız gibi hazırlanıp en iyimizi sahaya koymaya çalışacağız. Eurocup Women’daki hedefimiz maç maç gidip en üst seviyede bitirmek.

Elif Naz Özdemir: Milli takım, her sporcunun hedeflediği yerdir diyebiliriz. Siz de ilk olarak ay-yıldızlı formayı Estonya maçında giydiniz. Milli takıma çağrıldığınızı ilk olarak nasıl öğrendiniz, Estonya maçından sonra neler hissettiniz?

İlayda Güner: Milli takıma çağırıldığımı arkadaşlarımın tebrik mesajlarından öğrendim. Sabah 8 gibi Instagram üzerinden ben uyurken paylaşılmıştı ve uyandığımda ilk olarak algılayamamıştım ne olduğunu diyebilirim :)  Estonya maçından sonra kendimi çok gururlu, mutlu ve maç bitmesine rağmen hala çok heyecanlı hissediyordum; hala milli formayı giyip parkeye çıktığım her maçta ilk maçımdaki gibi çok heyecanlı hissediyorum. 

Elif Naz Özdemir: Küçüklükten beri milli takımın çeşitli yaşlarında (Türkiye U16, Türkiye U18, Türkiye U20) altyapı forması ile mücadele ettiniz. Altyapının  hemen ardından A Milli Takım formasıyla sahada yer almanın size ve sahadaki oyununuza herhangi bir katkısı oldu mu?

İlayda Güner: Tabii ki çok katkıları oldu, altyapı ve A Milli takım çok farklı iki kavram. Altyapıda öğrendiklerinizi daha gelişmiş versiyonuyla sahaya yansıtmanız gerekiyor. Sahaya yansıtırken daha az hata yapmayı öğrenmek zorundasınız. En büyük katkılarından biri de oynadığım tecrübeli ablalarımdan öğrendiklerim ve aldığım destekler oldu.

Elif Naz Özdemir: Geçtiğimiz aylarda A Milli Kadın Basketbol Takımımız’la birlikte Mersin’de toplandınız. Arnavutluk ve Slovenya maçları öncesindeki kamp süreci nasıl geçti, Mersin’de gerçekleştirdiğiniz fiziksel ve mental çalışmalardan bize biraz bahsedebilir misiniz?

ÇOK EMEK VERİP ÇALIŞTILAR

İlayda Güner: İlk iki gün çok yoğun geçti çünkü hepimiz kendi takımlarımızda oynadığımız maçlardan sonra hiç ara vermeden toplandık. Birbirimizi tanımamızın avantajı çok tabii ki ama hemen adapte olmamız gerekiyordu. Oyun düzeni çok farklı A Milli Takım’da. Ben kendi açımdan üçüncü günde talihsiz bir sakatlık yaşadığım için daha sonrasında takımla beraber idmanlara katılamadım ama her zaman onların yanındaydım. Çok emek verip çalıştılar ve oynadıkları iki maçı da başarılı bir şekilde bitirdiler.

Elif Naz Özdemir: FIBA 2023 Avrupa Şampiyonası Elemeleri D Grubu’nda A Milli Kadın Basketbol Takımımız ile birlikte, ilk maçta Arnavutluk’u tarihi bir farkla 140-44 ardından da Slovenya’yı çekişmeli geçen bir maçın ardından 80-74’lük skorla mağlup ettiniz. Bu iki maçta Potanın Perileri’nin mücadelesini nasıl değerlendirirsiniz? Şubat ayında deplasmanda oynanacak karşılaşmalar için görüşleriniz neler? 

İlayda Güner: Daha önceki soruda da söylediğim gibi hemen toplandık ve idmanlara başladık. Arnavutluk maçı bizim için biraz daha antrenman maçı gibi geçti ama Slovenya maçı bizim için Kasım ayının hedef maçıydı. Takım arkadaşlarım iki maçta da çok iyi performans gösterip hak ettikleri başarıyı aldılar. Şubat ayında iki tane maçımız var: Biri Arnavutluk diğeri Polonya maçı. Yeniden toplandığımızda kısa sürede iyi idman yapıp deplasmanda oynayacağımız iki maçtan da galibiyetle ülkemize dönmek istiyoruz. 

Elif Naz Özdemir: Yazın İsrail’de gerçekleşen 3×3 Turnuvası’nda İsrail’i 21-13, Yunanistan’ı 21-16, İtalya’yı 17-16 mağlup ederek 3/3 yaptınız. Yoğun geçen bir sezonun hemen arkasından milli takım kampına emek vererek bu başarıyı getirdiniz. Turnuvadaki atmosfer, takımın birbirine uyumu sizce nasıldı? Sizin 3×3 basketbolu tercih etme nedeniniz nedir?

AÇIKÇASI İLK ARADIKLARINDA ÇOK ŞAŞIRDIM

İlayda Güner: Açık konuşmam gerekirse ilk aradıklarında 3×3 Milli Takım’ı için çok şaşırdım çünkü nasıl bir oyun olduğunu bilmiyordum. Daha sonra kampa katıldığımda ilk gün çok zorlandım ama sonrasında çok severek oynadığım bir organizasyon oldu. Oynadığım takım arkadaşlarımla senelerce altyapılarda beraber oynadım o yüzden bir sorun yaşamadık. Özellikle o turnuvanın şampiyonu olunca da ayrı bir gurur yaşadık hep beraber. 

İlayda Güner milli takım
İlayda Güner milli takım

Elif Naz Özdemir: Biraz da saha dışından bahsedelim. İlayda Güner, bir off gününü nasıl geçirir? Ankara’da özellikle gitmeyi tercih ettiğiniz yer / yerler var mı? Buna ek olarak sosyal medyanızdan gördüğüm kadarıyla patili dostlarımıza yakından ilginiz var. Sizce kış ayları da yaklaşmışken özellikle sokaktaki patili dostlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için ne gibi yardımlarda bulunabiliriz? 🐾

İlayda Güner: İlayda Güner, bir off gününü kesinlikle öğlene kadar uyuyarak geçirir. Daha sonraki saatlerde takım kaptanımız olan Gülşah Duman Bıçakçı’yı bazen isteyerek bazen de zorla en sevdiğimiz kafe olan Bosco’ya götürmeye çalışarak geçer.  Bazı off günlerimi ise sadece evde dizi izleyerek veya oyun oynayarak geçiriyorum. İstanbul’daki evimde 3 tane Ankara’daki evimde de 1 tane olmak üzere toplam 4 tane kedim var. (Bir tane köpeğin de teyzesiyim Ankara’da.) 4 kedim de sokak kedisi hiç satın almayı düşünmedim çünkü sokakta bizim yardımımızla yaşamaya çalışan bir sürü hayvan var özellikle kış aylarında. Benim düşüncem çok basit gelebilir ama sırt çantalarımızda biraz mama taşımanın çok zor olduğunu düşünmüyorum. Bir sokak kedisi veya köpeği gördüğümüzde bir kaba su koyarak birçok hayvanın hayatını kurtarabiliriz. 

Elif Naz Özdemir: Son olarak yeni yılda kendinize ne gibi hedefler koydunuz? Yeni yıl için vermek istediğiniz bir mesaj var mıdır

İlayda Güner: Yeni yılda en büyük hedefim en başta sağlığıma yeniden kavuşmak daha sonrasında ise hedeflediğim her şeye ulaşmak için hevesimi kaybetmemek ki kendime yeni hedefler belirleyebileyim. Yeni yılda vermek istediğim tek bir mesaj var: Kimse kendisi kadar değerli değil, ilk değeri herkes kendisine vermeli :) 

  • Otobüs yolculuğu mu uçak yolculuğu mu?

Otobüste en arka 5’li koltuk benimse otobüs yoksa uçak:) 

➔ Nesibe Aydın?

 Aile.

➔ Bir günlüğüne başka birinin yerine geçseydim ….. olmak isterdim.

Scarlett Johansson!

➔ Maçlardan önce toteminiz?

Isınmada ilk şutu sokmak.

➔ Ankara?

Soğuk.

➔ En son okuduğunuz kitap?

Çöl Çiçeği – Waris Dirie.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.