E-DergiE-Spor

Scarlet: “Galatasaray’ın bir çıkış yapmasını bekliyorum”

Can Scarlet Çaldıran röportajı - Diyagonal DergiCan Scarlet Çaldıran röportajı - Diyagonal Dergi
En son transfer haberleri | spor magazin | masa tenisi tahminleri

Haberi Sosyal Medyada Paylaş

Espor’un ülkemizdeki tanınan simalarından Can Çaldıran, nam-ı diğer ‘Scarlet’ Diyagonal Dergi‘nin 2.sayısına özel açıklamalarda bulundu.

Diyagonal Dergi‘nin 2.sayısını okumak için tıklayın! – Tamamen ücretsiz spor dergisi!

Ensar: Kariyeriniz boyunca pek çok maç sundunuz, sunduğunuz maçlarda izlerken çok keyif aldığınız bir maç var mı?

2 maçı unutamıyorum!

Scarlet: Aklıma gelen 2 maç var. Bir tanesi CLG-TSM 2015 Yaz Mevsimi Final maçı… aslında ben 2010 yılından beri CLG fanıyım. Bizim Amerika maçlarını sunduğumuz bir dönem vardı, sonrasında saat farkından dolayı bıraktık. Neyse 2015’te CLG favori olmamasına rağmen TSM’i 3-0 yenmişti bir bu var. Birde Super Massive’in CLG’ye karşı oynadığı maç var. Şu anda hangi turnuva olduğunu hatırlamıyorum. Normalde CLG fanı olmama rağmen; iş uluslararasına girdiği zaman birde Türk temsilcisi varsa diğer takımlar tamamen kenarda kalıyor.

CLG-TSM 2015 finali
CLG-TSM 2015 finali

Ensar: Şampiyonluk Ligi’nde 10’lu takım sistemine geçildikten sonra; takımların Koreli oyunculardan daha çok Akademi Ligi’nden çıkmış Türk oyunculara şans verdiğini görüyoruz. Bu durumun sizin açınızdan değerlendirmesi nasıldır?

Scarlet: Bence artıları ve eksileri var. Zamanında bir tweetimde bunu yazdım diye hatırlıyorum. Takımlar düşme mevzusu varken, düşmemek için illa bir yabancı oyuncu getirmeye çalışıyorlardı, bunun nedenini bilmiyorum. Ligimizde oynamış yabancı oyuncuları saysak izleyenlerde fark eder bir çoğu ne lige damgasını vurmuş oyuncular, ne yeri doldurulamayacak oyuncular, ne de hatırlanan oyuncular. Birçok oyuncu ligimizden geldi geçti ve birçoğu hiçbir iz bırakamadı. İstisnalar tabii ki var. Bence bunlardan birisi Frozen diğeri GBM. Oyun tarzı olsun, takımına kattıkları olsun, kendi çalışma disiplinleriyle birlikte Türk oyuncuları da körüklüyorlar. Şimdi ki durumun bir tık daha iyi olduğunu düşünüyorum. Eski sistemde takımlar düşmeyi garantilediği zaman bazı maçlar oynatılmış olmak için oynatılıyor gibiydi şu an bunu onu çok görmüyoruz.

Sergen: Şampiyonluk Ligi’nde yaz mevsiminde çıkış yapmasını beklediğiniz bir takım yada oyuncu var mı?

“Galatasaray’ın bir çıkış yapmasını bekliyorum”

Scarlet: Galatasaray’ın bir çıkış yapmasını bekliyorum. Üstteki FB, SUP, Wildcast üçlüsüne dördüncü olabileceklerini düşünüyorum. Daha üst sıralara oynayabileceklerini de düşünüyorum. Rhemio’nun performansını çok merak ediyorum, gelişimini görmek istiyorum. Şu an Sup Academy de şans bulabilir mi bulamaz mı bilmiyorum. Diğer bir oyuncuda Rate, Beşiktaş’ın nişancısı, kendisi Orta koridor çıkışlı bir oyuncu. Çok yetenekli bir oyuncu, alt koridorda oynamasına rağmen performansı hiç fena değil. Bu oyuncular mükemmel olacak demiyorum ama iyi performans gösterip yükselmesini beklediğim oyuncular.
Sergen: Şampiyonluk Ligi’ndeki bazı takımların, oyuncularını Akademi Ligi’nde de oynattığını görüyoruz. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Ülkenin ekonomik durumu buna sebep oluyor”

Scarlet: Ben de bu konuyu merak edip araştırdım ve kurallar NA ve EU ile aynı. Genel anlamda ben ekonomiye bağlıyorum. Takımlar yüksek sayıda transfer yapmakta zorlanıyorlar. Normalde EU’da durum şöyle; star oyuncu transfer edersiniz ve ligde oynatırsınız. Yetiştirmek istediğiniz oyuncuları akademide oynatırsınız. Şu an da takımlar yurt dışından yıldız oyuncu transfer edemediği için elindeki oyuncuları hem ligde hem akademide kullanıyor. Ama dediğim gibi, bana ülkenin ekonomik durumu buna sebep oluyor gibi geliyor. Ama baktığımız zaman ilk defa bu mevsim ve geçtiğimiz mevsim bu kadar yeni oyuncuyu ligde görüyoruz.

Can Çaldıran ‘Scarlet’ röportajının tamamını okumak için tıklayın!

Bir cevap yazın