Melissa Vargas, Malatya'da
Melissa Vargas, Malatya'da

TVF Başkanı Üstündağ ve Melissa Vargas Malatya’yı Ziyaret Etti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk vatandaşlığına geçtikten sonra Malatyalı olduğunu her fırsatta dile getiren A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın oyuncusu Melissa Vargas, Malatya’yı ziyaret etti. Büyük ilgiyle karşılanan Vargas, Malatya’da olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyleyerek, şehrin biran önce yaralarının sarılmasını temenni etti.

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ve A Milli Kadın Voleybol Takımı Menajeri Pelin Çelik ile özel uçakla Malatya’ya gelen Vargas, Malatya Havalimanı’nda Malatya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Fikret Vurucu ve beraberindeki heyet ile bir grup çocuk tarafından karşılandı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı Kaptanı Abdullah Akgün, Vargas’a çiçek takdim etti. Daha sonra Vargas, çocukların top ve formalarını imzaladı.

Yeni Malatyaspor taraftar grubunun kaşkol hediye ettiği Vargas için “Memleketine hoş geldin” yazılı pankart açıldı.

TVF Başkanı Üstündağ ile Vargas daha sonra Malatya Valisi Ersin Yazıcı’yı makamında ziyaret etti.

Yazıcı, Vargas ve Üstündağ’a kayısı ve Arslantepe Höyüğü’nde çıkarılan eserlerin replikalarından yapılan plaket takdim ederken, Üstündağ ise Yazıcı’ya Türkiye Voleybol Federasyonu plaketi ile Vargas’ın imzalı formasını takdim etti.

Melissa Vargas, Malatya'da
Melissa Vargas, Malatya’da

Vali Yazıcı, 6 Şubat’tan sonra kötü günler yaşadıklarını ancak voleybol milli takımının tüm Türkiye ve özelinde Malatya’ya çok güzel mutluluk yaşattığını belirterek, şöyle konuştu:

“Gönlümüz ferahladı, mutlu, memnun olduk hatta bir parça da olsa acımızı unutturdunuz çok teşekkür ediyoruz. İnşallah Malatya’mız bu zor, güç durumundan el birliğiyle, hep birlikte inşallah kalkacak, üstesinden geleceğiz. Malatya’mız eskisinden daha güzel olacak öyle inanıyor ve gayret ediyoruz. Bize bu güzelliği yaşattığınız için hem bu ülkenin bir ferdi olarak hem de Malatya Valisi olarak tekrar tekrar şükranlarımı ve teşekkürlerimi sunmak isterim. Sağ olun, var olun, iyi ki varsınız. Çok teşekkürler. İyi ki bu güzelliği bize yaşattınız. Ülkemizi dünya çapında filenin sultanları olarak bütün dünyaya duyurdunuz. Bu onurdan, bu gururdan dolayı teşekkür ediyorum.”

Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ise bugün Vargas ile Malatya’yı ziyaret ettiklerini anlatarak, “Sayın Valim benim çok eski dostum, çok kıymetli bir devlet adamıdır. Malatya’mız için de bir şanstır ama işi zordur. Ama Malatyalılar ayağa kalkmayı iyi bilir. Devletimizin, milletimizin büyük desteği ve katkısıyla inşallah eski günlerimize döneceğiz. Geçmiş olsun diyorum çünkü ben bu acıyı yaşadım, biliyorum çünkü benim toprağım, memleketim, vatanım.” diye konuştu.

Valilik ziyaretinin ardından A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın Avrupa ve Milletler Ligi şampiyonluğunda başrol oynayan Küba asıllı oyuncu Melissa Vargas’a Malatya’da onur belgesi verildi.

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ile kente gelen Vargas, Malatya Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Vargas’ı Malatya’da ağırlamaktan büyük onur duyduğunu söyledi.

Üstündağ’ın şahsında Vargas ve diğer oyuncuların ülkeye yaşattıkları gururdan dolayı teşekkür eden Gürkan, şöyle konuştu:

“Melissa Vargas, Malatyalı olmaktan büyük onur duyduğunu ifade ediyor. Gerek karşılaşmalarda giydiği 44 Malatya plakalı formasıyla gerek spor karşılaşmalarında göstermiş olduğu performansla hakikaten milletimizi, şehrimizi temsil etme noktasında yoğun bir gayret ve çaba içerisinde. Türk vatandaşı olduktan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın kendilerini Türkiye’ye davet etmesi ve vatandaşlık kimlik kartını vermesinden sonra Melissa ismini aldı. Melissa, Malatya’nın ilk ismidir. Melita, Melidu, Melidya ve Melissa Malatya’nın esas ismidir. İsminin anlamı baldır, şekerdir, tatlıdır, güzeldir. Melissa’nın anlamı budur. Dolayısıyla hakikaten kendisi Malatyalı olmakla yetinmemiş, Malatya’nın tarihteki ilk ismini alarak da gerçek anlamda Malatyalı olduğunu da ifade etmiştir.

Malatyalı duygusunu yaşamış olması ve 44 numaralı formayla da sahaya çıkması Malatyalıları her zaman mutlu etmiştir. Biz bu anlamda Melissa’ya ve takım arkadaşlarına, federasyon başkanımıza teşekkürlerimizi ifade etmek istiyoruz. Kendilerini de Malatya’da hemşehrilerin arasında görmekten büyük onur duyduğumu belirtmek istiyorum. Memleketinizin insanları sizlerle gurur duyuyor. İnşallah ‘Malatya, Malatya bulunmaz eşin’ türküsünü olimpiyatlarda da en yüksek perdede sergileyecekler.”

Konuşmanın ardından Vargas’a Başkan Gürkan tarafından “Onur Belgesi” verildi ve kayısı takdim edildi. Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Üstündağ ise Gürkan’a federasyonun plaketini ve Vargas’ın imzalı formasını sundu.

Üstündağ, yaptığı konuşmada, bugün Malatya’da bulunmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Kahramanmaraş merkezli depremlerde memleketi Malatya’nın ağır hasar aldığını aktaran Üstündağ, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Üstündağ, Malatya’da doğduğunu ve yetiştiğini anımsatarak şöyle devam etti:

“Benim hala babaevim Orduzu’da. Deprem oldu ama ben bu memleketi terk etmedim, etmeyeceğim de çünkü ben ne kazandıysam bu memleketin çocuğu olduğum için kazandım. Bana çok şey kattı bu memleket. Her şeyden önce çalışmayı, güzel işler yapmayı, dürüstlüğü, şeffaflığı, nezaketi, vatanına, milletine, memleketine bayrağına, marşına sadık olmayı öğretti.

Türk voleybolunun şu an başkanlığını yapıyorum. Türk voleybolunun bu yıl dünyada aldığı başarıyı dünyada hiçbir ülke almadı. Bir sezonda 3 şampiyonluk elde etti ve bunun yanında da bu şampiyonluklarda aldığı puanlarla dünyanın bir numarası. Voleybolda dünyanın bir numarası Türkiye. Bununla da kalmadı. Avrupa Şampiyonası’nı tarihinde ilk kez elde etti. Bu takımla gurur duyuyorum ve son olarak da olimpiyatlara katılma hakkını 24 takım arasında namağlup bitiren tek ülke Türkiye oldu. Dolayısıyla da hem olimpiyatlara direkt katılma hakkı elde etti hem de ilk defa uygulanan Dünya Kupası’nı kazandı.”

Melissa Vargas, Malatya'da
Melissa Vargas, Malatya’da

Vargas’n Malatyalı olduğunu aktaran Üstündağ, şunları kaydetti:

“Vargas bizim evladımız, bağrımıza bastık. Vargas’ı Türk yapmak için çok mücadele verdik. Türk vatandaşı oldu. ‘Nerelisin?’ olayında da ‘Malatyalıyım’ dedi. Biz de onun Malatyalı olmasından gurur duyduk. Vargas bugün Milletler Ligi, Avrupa Şampiyonası ve son olimpiyat elemesinde ‘en değerli oyuncu’ (MVP) seçildi. Yani şu anda dünyanın bir numaralı oyuncusu oldu. Dünyanın bir numaralı oyuncusunun Malatyalı olması ayrı bir gurur oldu. Ben nasıl ki toprağımla, ülkemle, memleketimle gurur duyuyorsam inanıyorum ki Vargas da o kadar benimsedi. Hem memleketiyle gurur duyuyor hem de buraya gelmekten mutlu olduğunu da belirtti. Ben de kendisine sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum ama burada bir olimpiyat şampiyonluğumuz eksik. Yolumuz uzun ama yolun başındayız. İnanıyoruz ki bu ülkeye olimpiyatlarda da tarihinde hiç derece elde edilmemiş başarıyı ulaşacak. Takım sporunda bir voleybol garantiledi olimpiyata gitmeyi. Umut ediyorum ki orada da madalyanın rengini konuşuruz. Üç mü olur, iki mi olur, altın mı olur? Bu takım bir yılda üç turnuvada bütün altınları topladıysa olimpiyatı da toplar. Ayrıca ‘Malatya Malatya’ şarkısıyla da özdeşleştik. Her yerde de Malatyalılığımızı ve bu memleketin gururu olan bir şehrin evlatları olarak da gurur duymaya da devam edeceğiz.”

Konuşmasına “Merhaba Malatya” diyerek başlayan Melissa Vargas ise “Burada olduğum için çok mutluyum. Bana yaşattığınız bu mutluluk için, beni bu kadar sıcak karşıladığınız için hepinize çok teşekkür ederim. Umuyorum ki Malatya, güzel şehrimiz çok çabuk bir şekilde eski güzelliğine kavuşur, yaralarını sarar. Biz hepimiz bir aileyiz, hepimiz birlikteyiz ve burada Malatya için bir aradayız.” diye konuştu.

Belediye ziyaretinin ardından Malatya Park AVM’de düzenlenen etkinlikte katılan Melissa Vargas, Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ile birlikte katılımcıların top ve formalarını imzaladı.

Katılımın yoğun olduğu etkinlikte Vargas, vatandaşlara forma verdi. Daha sonra Mehmet Ali Aydınlar Fen Lisesi’ne geçen Vargas, burada lise öğrencileriyle buluştu.

Teknokent Konteyner Kent’te depremzedelerle bir araya gelen Vargas, bir aileyi konteynerlerinde ziyaret etti. Yeni Malatyaspor tesislerini de ziyaret eden Vargas’a kulüp başkanı Adil Gevrek takımının formasını verdi.

Vargas, daha sonra Malatyalı olan TVF Başkanı Üstündağ’ın ailesinin Orduzu Mahallesi’ndeki evine ziyarette bulundu.

Üstündağ, kendisinin Malatyalı olduğunu ve Melissa’nın da her zaman Malatyalı olduğunu söylediğini ve onun da Malatyalı olduğunu dile getirdi.

Malatya şehrinin depremde acı bir süreç yaşadığını belirten Üstündağ, şöyle devam etti:

“Melissa’nın da Malatyalı olması, Malatyalılığı kabul etmesi dolayısıyla hem bu süreçte moral olmak için geldik ve kucaklaştık. Konteyner kentlere gittik. Okulları ziyaret ettik. AVM’de Malatyalılarla buluştuk. Umut ediyorum ki biraz olsun moral vermişizdir diye düşünüyorum. Eğer mutlu edebildiysek, birazcık yaraları sarabildiysek ne mutlu bize diyorum. Önemli bir süreç var önümüzde. Tekrar bir olimpiyat kaldı. Bu yıl üç şampiyonluk yaşadık. Dünyada örneği olmayan bir derece elde etti voleybol milli takımımız. Bunun daha başındayız, devam edecektir diye düşünüyorum. Umut ediyorum ki bunu da başaracak güçte bir takımız. ‘Sırada ne var’ diye sorulduğunda sırada ne varsa o dedik. Olimpiyatlara gitmek, zaten gidiyoruz. Ama orada derece elde etmek istiyoruz.”

Lig’in başladığına değinen Üstündağ, “Dünyanın ve Avrupa’nın en iyi ligi başlıyor artık. Heyecanla voleybol dolu günler yaşamaya başlayacağız. Burada kulüpler artık liglerde, Avrupa şampiyonasında, dünya şampiyonasında mücadele edecekler. Biz artık kulüplerimizi seyredeceğiz. Uluslararası arenada başarı elde etmeleri için var gücümüzle kulüplerimizi destekleyeceğiz. Umut ediyorum ki kulüplerimiz de geçen yıl olduğu gibi Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde iki Türk takımının final oynaması İtalya’da, Dünya Şampiyonası’nda bir Türk takımının final oynaması, bizi gururlandırdı. Voleybol adına gururlandırdı. Türk sporu adına gururlandırdı. Bu gururu devam ettirmek lazım. Bakın bunları yaşadık burada bitmemeli. Biz artık sürdürülebilir olmalıyız. Bunun devamını yaşamalıyız ki bu heyecanı, bu motivasyonu kaybetmeden, bu başarıları yakalamak istiyoruz.” diye konuştu.

Vargas da Malatya’ya geldiği için çok mutlu olduğunu belirterek, “Gerçekten benim için çok güzel bir gün. Bütün Malatya’ya, Malatya halkına bana gösterdikleri bu sevgiden dolayı teşekkür etmek istiyorum.” ifadesini kullandı.

Federasyon Başkanı Üstündağ Malatyalı olduğu için kendisinin de Malatyalı olmayı seçtiğini dile getiren Vargas, “Aynı zamanda kulübüm Fenerbahçe’de 44 numaralı formayı giyiyordum. Biliyorsunuz 44 numaralı forma Malatya’nın plakası, bu sebeple Malatyalıyım.” şeklinde konuştu.

Vargas, takım arkadaşlarının da kendisinin Malatyalı olmasından mutlu olduğunu belirterek,”Bana her zaman Malatyalı diyorlar. Bununla alakalı şakalar yapıyorlar. O yüzden onlar da mutlular.” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.